środa, 14 września 2016

DUMA I UPRZEDZENIE - JANE AUSTEN

DUMA I UPRZEDZENIE - JANE AUSTEN
tytuł oryginału: Pride and Prejudice
tytuł polski: Duma i uprzedzenie
autor: Jane Austen
 ilość stron: 367
Pani Bennet pragnie jak najlepiej wydać pięć córek, co wcale nie jest łatwe w małej wsi, lecz wszystko zmienia się wraz z pojawieniem się w sąsiedztwie Pana Bingley'a wraz z siostrami i tajemniczym Panem Darcy' m.  

Duma i uprzedzenie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych dzieł literatury kobiecej. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam czego się spodziewać, ponieważ nigdy nawet filmu nie oglądnęłam i stwierdziłam, że już najwyższy czas czytać bardziej klasyczne dzieła, więc wzięłam się za Dumę i uprzedzenie.  

Z początku bardzo źle mi się czytało, przez Panią Bennet, która jest tak niezwykle irytująca po dwóch rozdziałach myślałam, że nie będę tego czytać. Jest typem kobiet, które każdego muszą obgadać i oczywiście wszystkim pochwalić się sąsiadom. Wiem, że jest XI wiek ale dalej znam takie baby ( kobietami ich nie nazwę). Stwierdziłam, że przez taki banał nie mogę się poddać więc czytałam dalej i nie mam pojęcia, w którym momencie zakochałam się w tej książce. Bardzo polubiłam Jane jest taką zwykłą, ładną, miłą dziewczyną i poprostu nie da się jej nie lubić. Oczywiście bardziej  polubiłam Elizabeth, która tak bardzo wyróżniała się na tle tych wszystkich skrajnie miłych i głupich kobiet. Jest inteligenta, rozważna i wie czego w życiu chce. Zaimponowała mi tym że bez ogródek przyznała się do tego, że myliła się do Pana Darcy'ego i mimo, że z początku nic do niego nie czuła, gdy pokazał prawdziwego siebie, zakochała się w nim. Pan Darcy- wiedziałam, że w tym pozornie nie czułym, bogatym mężczyźnie jest dobra strona i naprawdę jest wspaniały. Do tego się nie myliłam. 
Cała fabuła mimo, że kręci się wokół zamążpójścia jest naprawdę ciekawa i jak już Nas wciągnie ciężko się wyrwać. Uwielbiam w książkach ten moment kiedy zaczynamy rozumieć tytuł, tutaj świetnie jest to wytłumaczone.

Najbardziej w tej książce bałam się, że nie poradzę sobie z językiem, ale tylko przez kilka pierwszych rozdziałów dziwnie mi się czytało, później już nie dostrzegłam dużej różnicy i czerpałam radość z czytania.

Nie wystawiłam tej książce oceny bo nie uważam się za znawce takiej literatury. Dla mnie ta książka naprawdę była wspaniała i spędziłam z nią wspaniały deszczowy wieczór. Zaraz po skczeniu książki o 12 oglądnęłam film ponieważ miałam brak Pana Darcy'ego i muszę przyznać, że film też jest świetny. Na pewno zapoznam się z innymi dziełami Jane Austen. 

Miłego dnia ;)


~ Ala


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Fangirls Polska , Blogger