środa, 3 lutego 2016

SZKLANY TRON - SARAH J. MAAS

tytuł oryginalny: Throne of glass
tytuł polski: Szklany tron 
autor: Sarah J. Maas
 ilość stron: 518 


Siedemnastoletnia Celaena była znana w całym kraju jako najlepsza zabójczyni. Niestety pewnego dnia została zdradzona co spowodowało, że została zamknięta w obozie gdzie codziennie przymuszano ją do niewolniczej pracy w kopalni. Kiedy dziewczyna myślała, że czeka ją śmierć w tym ponurym miejscu, zdarzyło się coś dziwnego, sam młody książę Dorian postanowił wyciągnąć ją z obozu lecz za odpowiednią cenę. W stolicy król organizuje turniej na obrońce dla niego, książę uważa, że najlepiej nada się Celaena, światowej sławy wyjęta spod prawa zabójczyni. 

Jest to jedna z tych książek, które każdy mi polecał. Kupiłam ją naprawdę dawno i bałam się za nią zabrać. Bałam się rozczarowania, które przeżyłam gdy czytałam np. Dziewczynę z pociągu (recenzja). W końcu podczas świąt chwyciłam się za nią. I od razu pokochałam świat stworzony przez autorkę. 
Na początku poznajemy główną bohaterkę Celaena'e, która jest najlepszą zabójczynią w kraju. Jest niezwykle silną postacią. Na ogół mamy do czynienia z rozlazłymi głównymi bohaterkami (nie wszystkie) a tutaj jest naprawdę twardzielką, która gdy widzi ładnych facetów nie traci głowy i umie im wszystkim dokopać. Ma niezwykłe poczucie humoru, jest bardzo sarkastyczna i kocha książki (moje ulubione cechy u bohaterów). Bardzo zaciekawiła mnie przeszłość dziewczyny i myślę, że w związku z nią może wyniknąć wiele problemów. Kolejną główną postacią jest książę Dorian. Na początku nie za bardzo mu ufałam ale szybko zmieniłam o nim zdanie. Na pozór kochaś okazał się inteligentnym i oczytanym młodym księciem, z ciętym językiem.( co do brata księcia to  wydaje mi się że może być jak Joffrey z Gry o tron, napewno będą z nim problemy) Najlepszy przyjaciel księcia i zarazem trener Celaeny - Chaol Westfall - jest zrównoważanym i nie dającym poddać się emocjom mężczyzną. Młody kapitan Gwardii Królewskiej jest przeciwieństwem Doriana. Bardzo polubiłam całą trójkę, są naprawdę ciekawymi postaciami.
Świat przedstawiony jest bardzo fajnie opisany. Wszystkiego powoli i spójnie się dowiadujemy. Niesamowicie spodobały mi się elementy magicznych znaków i duchów. Wzmianka o tym, że magia kiedyś istniała a teraz została zakazana daje autorce strasznie dużo możliwości aby rozwinąć magię w tym świecie. 
Fabuła niesamowicie mnie wciągnęła, autorka pisząc o zwykłych rzeczach umie przyciągnąć naszą uwagę. Przez całe 500 stron ani przez chwile się nie nudziłam i nawet nie wiem kiedy skończyłam tę książkę. 
 9/10
 
Książka zdecydowanie zasługuje na tą ocenę i bardzo przepraszam ludzi, którym mówiłam, że ta książka nie może być taka dobra. Ale jest, naprawdę. Dobrze, że od razu kupiłam dwie części, jak najszybciej chcę wziąść się za drugą część. Książka naprawdę mnie zachwyciła i stała się jedną z moich ulubionych.

~ Ala

2 komentarze:

 1. Szklanego Tronu już czytać nie muszę, ponieważ ostatnio zaprzyjaźniłam się z dziewczyną, która cały czas o nim gada :) Tyle spojlerów leci, że nie muszę już brać książki do ręki, bo znam całą jej treść!

  Pozdrawiam,
  Cmentarz Zapomnianych Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo ja bym chyba zabiła jakby mi ktoś zasojlerował, nie cierpię tego, zwłaszcza jeśli chodzi o dobre książki. A Szklany tron naprawdę świetny. Ale ludzie często to robią, ja np. wiem wszystko co dzieje się w najnowszym sezonie Gry o tron, a w książkach jestem dopiero w drugim tomie.

   Usuń

Copyright © 2016 Fangirls Polska , Blogger